جستجو
منو بسته

شارژر باتریهای لیتیومی

یکی از انواع باتری‌های قابل شارژ که در میان کاربران محبوبیت بسیاری دارند، باتری‌های لیتیومی هستند. هرچه بیشتر رو به جلو حرکت می‌کنیم، کاربرد این نوع باتری‌ها افزایش پیدا می‌کند. این نوع باتری از جمله باتری‌های است که در وسایل الکترونیکی متفاوتی مانند گوشی‌های تلفن همراه، لپ‌تاپ‌ها، صنعت رباتیک، خودرو های برقی و ... مورد استفاده قرار می‌گیرد. شارژر باتری‌های لیتیومی نیز جزو مهم‌ترین مواردی به‌حساب می‌آید که در این مقاله برایتان توضیح خواهیم داد.

سه ویژگی مهم در خرید شارژر باتری لیتیومی
یکی از موارد بسیار مهمی که در افزایش طول عمر باتری لیتیومی تأثیرگذار است، انتخاب و خرید صحیح شارژر باتری لیتیومی است، زیرا اگر شارژر این نوع باتری‌ها به‌درستی انتخاب نشود، امکان دارد صدمات جبران‌ناپذیری به دستگاه الکترونیکی شما وارد گردد. به همین ‌دلیل به 3 نکته هنگام خرید شارژر جهت شارژ باتری لیتیومی بایستی توجه ویژه شود. این موارد عبارت‌اند از:
متناسب بودن شدت جریان وسیله الکترونیکی با شارژر
هر شارژر باتریهای لیتیومی جهت شارژ باتری لوازم الکترونیکی دارای شدت جریان خاصی است؛ به‌عنوان مثال شارژر گوشی موبایل شما دارای شدت جریان 2 تا 3 آمپری است ولی هندزفری موبایل شما که یک باتری با ظرفیت حدود 150 میلی آمپر ساعت دارد بایستی با جریان شارژ کمتر از ظرفیت باتری یعنی در حدود 100 میلی آمپر ساعت شارژ شود و استفاده از شارژر غیر استاندارد میتواند به سرعت باتری هندزفری گران قیمت شما را خراب کند. بنا بر این شارژر موبایل شارژر استانداردی برای شارژ باتری لیتیومی هتدزفری نیست.  پس بایستی شارژر باتری‌های لیتیومی که خریداری می‌کنید متناسب با دستگاه و باتری لیتیومی شما انتخاب شود؛ در غیر این‌ صورت می‌تواند تأثیرات منفی و جبران ناپذیری روی باتری دستگاه مورد نظر شما بگذارد.


متناسب بودن ولتاژ وسیله الکترونیکی با شارژر
ولتاژ هم همانند شدت جریان جزو موارد بسیار مهمی است که هنگام خرید شارژ مورد نظر بایستی به آن توجه کرد. به عنوان مثال اگر گوشی موبایل شما ولتاژ خروجی 5 آمپر داشته باشد، بایستی شارژی برای آن تهیه شود که همین میزان ولتاژ را پشتیبانی کند. یا اگر یک دریل شارژی با ولتاژ 12.6 ولت دارید، باید یک شارژر سه سل باتری لیتیومی استاندارد با ولتاژ 12.6 ولت تهیه بفرمایید.
 
ویژگی‌های مهم در خرید شارژر باتری لیتیوم
متناسب بودن شارژر با نوع باتری وسیله الکترونیکی (دقت به نوع و برند باتری)
گزینه بسیار مهم دیگری که بایستی برای شارژ باتری لیتیوم به آن دقت نمود، در نظر گرفتن نوع وسیله‌ای است که قرار است توسط شارژر شارژ شود؛ مثلاً اگر گوشی موبایل شما سامسونگ است، شارژری تهیه کنید که کمپانی سازنده آن را پیشنهاد کرده و از شارژ کردن دستگاه با سایر شارژر باتری‌های لیتیومی بپرهیزید. در اینجا باید به نوع باتری لیتیومی نیز دقت داشته باشید.

نحوه کارکرد شارژر باتری لیتیوم
شارژ شدن باتری لیتیومی به صورت کلی در دو مرحله انجام می‌گیرد. در مرحله اول شارژ با جریان ثابت صورت می‌گیرد. حال شاید این سؤال برای شما پیش آید که شارژ با جریان ثابت به چه معناست؟ در این قسمت از شارژ باتری، شدت جریان شارژ مورد بررسی قرار می‌گیرد و کنترل می‌شود.
مقدار جریان در شارژرها و تولیدکنندگان مختلف متفاوت بوده و معمولاً بین 0.5 تا 1 آمپر متغیر است. در این مرحله که جریان در حال کنترل است، ولتاژ سلول‌ها به دلیل شارژ با جریان ثابت افزایش می‌یابد و چیزی حدود به یک ساعت (60 دقیقه) طول خواهد کشید.
 پس از پشت سر گذاشتن مرحله اول مرحله بعدی که شارژ اشباع کننده است، آغاز می‌گردد. در اینجا پس‌ازاینکه ولتاژ به عدد 4.2 ولت (ولتاژ شارژ 100 درصدی هر سلول باتری لیتیوم یونی 4.2 ولت است) برسد، شارژ اشباع کننده آغازشده و این عدد ثابت می‌ماند و بالاتر نخواهد رفت. در این مرحله جریان موجود در باتری لیتیومی شروع به افت می‌کند و همین‌طور ادامه پیدا می‌کند.
این فرآیند تا زمانی ادامه دارد که جریان شارژ به ۱۰% جریان اولیه شارژ شدن برسد. این فرآیند چیزی حدود به 2 ساعت زمان می‌برد و تماماً به شرکت و کمپانی تولیدکننده بستگی دارد. پس از انجام دو مرحله بالا شارژ باتری لیتیومی به پایان رسیده است.


نتیجه‌گیری:
برای خرید شارژر باتری لیتیومی بایستی به مواردی مانند نوع باتری، ظرفیت باتری، شدت جریان و ولتاژ دستگاه مورد نظر توجه ویژه‌‌ای داشت. پس با در نظر گرفتن موارد بالا اقدام به خرید شارژر نمایید.

مشاهده به عنوانن جدول فهرست
مرتب سازی بر اساس
نمایش در هر صفحه
شارژر حرفه ای باتری لیتیوم-یون XTAR مدل  VC2

شارژر حرفه ای باتری لیتیوم-یون XTAR مدل VC2

شارژر حرفه ای باتری لیتیوم-یون XTAR مدل VC2
قادر به شارژ 2 باتری به طور همزمان.
هر یک از دو اسلات باتری به طور مستقل انجام میشود.
دارای سه حالت شارژ (CC، CV و Trickle Charge)است.
9,500,000 ریال
شارژر حرفه ای باتری لیتیوم-یون XTAR مدل  VC4

شارژر حرفه ای باتری لیتیوم-یون XTAR مدل VC4

شارژر حرفه ای باتری لیتیوم-یون XTAR مدل VC4
قادر به شارژ 4 باتری به طور همزمان.
هر یک از چهار اسلات باتری به طور مستقل انجام میشود.
دارای سه حالت شارژ (CC، CV و Trickle Charge)است.
قابلیت شارژ اکثر باتریها از قبیل لیتیوم، نیکل متال،کادمیوم و ....
14,000,000 ریال
شارژر اتوماتیک باتری لیتیوم-یون 18650 مدل Intellicharge 2 Universal Charger

شارژر اتوماتیک باتری لیتیوم-یون 18650 مدل Intellicharge 2 Universal Charger

شارژر اتوماتیک باتری لیتیوم-یون 18650 مدل Intellicharge 2 Universal Charger قادر به شارژ 2 باتری به طور همزمان. هر یک از چهار اسلات باتری به طور مستقل انجام میشود دارای سه حالت شارژ (CC، CV و Trickle Charge)است.
2,200,000 ریال