جستجو
Back to all

پنل خورشیدی چیست و طرز کار آن چگونه است

پنل خورشیدی یا سولار پنل به بیان ساده نور خورشید را به انرژی الکتریکی جریان مستقیم تبدیل می کنند.

سلول خورشیدی

این پنل ها با عنوان photovoltaic cell یا سلولهای فوتو ولتاییک نیز شناخته میشوند.

در واقع پنلهای خورشیدی یا سولار پنل از کنار هم قرار گرفتن تعدادی سلول خورشیدی تشکیل میشوند. این پنلهای خورشیدی در اندازه و قدرتهای مختلف تولید میشوند مثلا از کسری از یک وات تا صدها وات.

صفحات سولار یا خورشیدی از لحاظ تکنولوژی ساخت به سه سته زیر تقسیم میشوند :

 

صفحات فتوولتائیک پلی کریستال (Photovoltaic Polycrystalline)

صفحات پلی کریستال از ویفر های سیلیکون ساخته میشوند و دارای ساختار غیر یکنواخت هستند این نوع از سلولها که اکثر بازار پنلهای خورشیدی را در اختیار دارند دارای راندمان پایینتری نسبت به صفحات مونو کریستال هستند و بنابر این قیمت پایینتری نیز دارند راندمان پنل های خورشیدی پلی کریستال در حدود  12 تا 16 درصد است . از مزایای سلولهای پلی کریستال به مونو کریستال میتوان به قیمت پایین تر و سرعت تولید بالاتر آن اشاره کرد و عیب آن نیز راندمان پایینتر آن میباشد.

صفحات فتوولتائیک مونوکریستال (Photovoltaic Monocrystalline Panels)

صفحات خورشیدی مونوکریستال نیز از برش ویفرهای سیلیکون ساخته میشوند. این صفحات به صورت سری و موازی به صورت یک ماتریس در کنار همدیگر قرار میگیرند و تشکیل یک پنل خورشیدی مونو کریستال را میدهند معمولا پنلها را داخل قاب آلمینیومی قرار میدهند و برای استحکام ویفرها روی آنها از رزینهای شفاف استفاده میکنند.

پنلهای فوتو ولتاییک مونو کریستا از راندمان 16 تا 20 درصد بهره میبرند که نسبت به تکنولوژی مونو کریستال به مراتب بهتر میباشند اما فرایند تولید آنها طولانی تر و قیمتشان نیط نسبت به نمونه های پلی کریستال بالاتر میباشد.

تفاوت پنلهای مونو وپلی کریستال mono vs poly

تفاوت سولار پلی کریستال و مونو کریستال


صفحات فتوولتائیک نواری (Thin Film).

 صفحات فوتو ولتاییک نواری یا Thin Film  از نوارهای بسیار نازک نیمه هادی تشکیل میشوند و دارای انعطافپزیری خوبی هستند. استفاده ازاین سلولهای خورشیدی به دلیل راندمان پایینتر نسبت به سایر تکنولوژیها زیاد رایج نیست و بیشتر در پروژه های کوچک که نیاز به سلولهای انعطاف پذیر وجود دارد استفاده میشوند.

 

برای تهیه پنل خورشیدی و سایر ملزومات به  این لینک مراجعه نمایید.

نظرات
انصراف از نظر close